- all cities -
show older performances »
Praha 19:30 PONEC
TANEC PRAHA FOR CHILDREN Free entry
* Discussion
Praha 16:00 PONEC
TANEC PRAHA FOR CHILDREN Free entry
Praha 08:55 ZŠ Barrandov
TANEC PRAHA FOR CHILDREN
* Not public for professionals
Sušice 20:00 SIRKUS
TANEC PRAHA in regions
Kladruby 21:00 Klášter Kladruby
TANEC PRAHA in regions
Brno 10:00 JAMU
TANEC PRAHA in regions Free entry
* Workshop
Brno 20:00 Mahenovo divadlo
TANEC PRAHA in regions
* Divadelní svět Brno
Liberec 20:00 Kino Varšava
TANEC PRAHA in regions
Brno 20:00 HaDivadlo
TANEC PRAHA in regions
* Divadelní svět Brno
Praha 10:00 PONEC
Premiere TANEC PRAHA FOR CHILDREN For children main program
* For schools
Praha 16:00 PONEC
Premiere TANEC PRAHA FOR CHILDREN For children main program
Praha 16:00 Nám. Jiřího z Podě...
VEN.ku TANCI For children accompanying program Free entry
Praha 20:00 Jatka78
main program
* Opening Night
Pardubice 21:00 Divadlo 29
TANEC PRAHA in regions
Choceň 21:00 Nádvoří zámku
TANEC PRAHA in regions
Jihlava 16:00 DIOD
TANEC PRAHA in regions For children
Tábor 21:00 Amfiteátr v Tismen...
TANEC PRAHA in regions
České Budějovice 21:00 Nám. Přemysla Otak...
Pardubice 20:00 Divadlo 29
TANEC PRAHA in regions
Praha 18:00 Nám. Míru
VEN.ku TANCI accompanying program Free entry
Hradec Králové 19:00 Divadlo DRAK
TANEC PRAHA in regions
* ENTRÉE K TANCI
Hradec Králové 19:00 Divadlo DRAK

Act% + Hanako

Taneční divadlo Honzy Pokusila
Heamin Jung

TANEC PRAHA in regions
* ENTRÉE K TANCI
Pardubice 20:00 Divadlo 29
TANEC PRAHA in regions
České Budějovice 17:00 Jihočeské divadlo
TANEC PRAHA in regions For children
Plzeň 20:00 DEPO2015 malý sál
TANEC PRAHA in regions
České Budějovice 10:00 Jihočeské divadlo
TANEC PRAHA in regions
* For schools
Pardubice 20:00 Divadlo 29
TANEC PRAHA in regions
Plzeň 20:00 Nádvoří DEPO2015 P...
TANEC PRAHA in regions Free entry
Praha 18:00 Vítězné nám.
VEN.ku TANCI accompanying program Free entry
Nečtiny 20:30 Kaple sv. Anny
TANEC PRAHA in regions
Jihlava 19:30 DIOD
TANEC PRAHA in regions
Ostrava 19:30 Zahrádka před Cool...
TANEC PRAHA in regions Free entry
Plzeň 10:00 DEPO2015
TANEC PRAHA in regions
* For schools
Plzeň 16:00 DEPO2015
TANEC PRAHA in regions For children
Písek 16:00 Fügnerovo nám. Písek
TANEC PRAHA in regions Free entry
Písek 18:00 Sladovna
TANEC PRAHA in regions Free entry
Ostrava 19:00 Cooltour
TANEC PRAHA in regions
Plzeň 20:00 Moving Station
TANEC PRAHA in regions
Olomouc 20:00 Divadlo hudby
TANEC PRAHA in regions
Plzeň 11:00 Centrum města Plzeň
TANEC PRAHA in regions Free entry
Plzeň 17:00 Náplavka Plzeň
TANEC PRAHA in regions Free entry
Plzeň 18:00 Náplavka Plzeň
TANEC PRAHA in regions Free entry
Praha 18:00 Vítězné náměstí / ...
VEN.ku TANCI accompanying program Free entry
Praha 18:00 U Letenského zámeč...
VEN.ku TANCI accompanying program Free entry
Praha 18:45 U Letenského zámeč...
VEN.ku TANCI accompanying program
Praha 20:30 Střecha Parking Ce...
VEN.ku TANCI accompanying program
* Voluntery entrance fee, reservation needed, Wilsonova 6, Prague 1
Praha 10:30 PONEC
accompanying program
* Workshop and discussion
Praha 20:00 PONEC
accompanying program
* Film screening
Praha 16:30 Piazeta ND
VEN.ku TANCI accompanying program Free entry
Praha 20:00 Hudební divadlo Ka...
main program
* Event of the Season
Praha 20:00 Hudební divadlo Ka...
main program
* Event of the Season
Praha 18:05 Náměstí Republiky
Free entry Praha
Ostrava 19:00 Cooltour
main program Ostrava
Ostrava 10:00 Cooltour
accompanying program
Praha 10:05 HAMU

Who needs a dramaturg?

Guy Cools (BE)

accompanying program HAMU
Ostrava 17:00 Cooltour

Dance Trial of Courage

Jan Bárta & Zdenka Brungot Svíteková & Barbora Látalová (CZ)

accompanying program Ostrava
Olomouc 19:30 Divadlo na cucky
Olomouc
Pardubice 15:00 Yogalab
accompanying program
Písek 16:00 Fügnerovo nám. Písek
Free entry Písek
Kladruby 20:00 Klášter Kladruby

Moving Orchestra

CreWcollective

Kladruby
Plzeň 10:00 Moving Station
accompanying program
Plzeň 13:30 Náplavka Plzeň

Pohybový workshop improvizace

Kateřina Dietzová (CZ)

accompanying program
Tábor 14:30 Divadlo Oskara Ned...
Plzeň 16:30 Moving Station
accompanying program Moving Station
Plzeň 18:00 Náplavka Plzeň

Moving Orchestra

CreWcollective

Plzeň
Tábor 09:00 Divadlo Oskara Ned...
Praha 20:00 PONEC

undo, redo and repeat (A TANZFONDS ERBE project)

Christina Ciupke & Anna Till (DE)

Praha
Plzeň 20:05 Moving Station
Plzeň
Praha 11:00 PONEC

undo, redo and repeat (A TANZFONDS ERBE project)

Christina Ciupke & Anna Till (DE)

Praha
Praha 18:00 Nám. Míru
accompanying program
Hradec Králové 19:00 Divadlo DRAK
Hradec Králové
Choceň 16:00 taneční sál ZUŠ Ch...
Hradec Králové 19:00 Divadlo DRAK
Hradec Králové
Plzeň 20:00 Moving Station
accompanying program Moving Station
Choceň 21:00 Nádvoří zámku
main program Choceň/SKOROFESTIVAL 2017
Choceň 10:00 taneční sál ZUŠ Ch...
Malovice 16:00 Švestkový Dvůr
accompanying program Švestkový dvůr
Ústí nad Labem 19:00 Galerie Hraničář

Moving Orchestra

CreWcollective

Free entry Ústí nad Labem
Pardubice 20:00 Divadlo 29
main program
Praha 10:00 Studio ALTA
accompanying program Studio ALTA
Praha 14:00 dvorek hostelu Bou...
accompanying program Praha
Praha 10:00 PUNCTUM/KRÁSOVKA K...
accompanying program
Praha 15:00 Studio ALTA
Praha
Praha 16:00 Studio ALTA
Praha
Praha 19:00 Skautský institut

Moving Orchestra

CreWcollective

Free entry Praha
Praha 18:00 Náměstí Václava Ha...
Free entry Praha
Brno 21:00 Univerzitní kino S...
accompanying program Univerzitní kino Scala - kavárna
Hradec Králové 17:30 Bio Central
accompanying program
Hradec Králové 20:00 Bio Central
accompanying program Bio Central
Plzeň 17:00 Náměstí Republiky
Free entry Plzeň
Praha 18:05 Náměstí Václava Ha...
Free entry
České Budějovice 10:00 Jihočeské divadlo
Nečtiny 16:00 Kaple sv. Anny
accompanying program Free entry
České Budějovice 17:00 Jihočeské divadlo
Brno 18:00 Moravské náměstí
Free entry Brno
Nečtiny 19:00 Kaple sv. Anny
Site-specific Free entry Nečtiny
Karlovy Vary 15:00 Mlýnská kolonáda
Free entry Karlovy Vary
Brno 19:30 HaDivadlo

Vypravěč

Spitfire Company (CZ)

Praha 16:00 Český rozhlas

Dance Trial of Courage

Jan Bárta & Zdenka Brungot Svíteková & Barbora Látalová (CZ)

For children accompanying program Praha
Praha 18:00 Náměstí Václava Ha...
Free entry Praha
Tábor 16:30 náměstí T. G. Masa...
Free entry
Tábor 17:15 centrum města

Moving Orchestra

CreWcollective

Tábor
Tábor 19:00 Divadlo Oskara Ned...
České Budějovice 17:00 Nám. Přemysla Otak...
Free entry České Budějovice
Plzeň 17:00 Náplavka Plzeň
accompanying program
Praha 18:00 Vítězné náměstí/Še...
accompanying program
Praha 17:00 GHMP Colloredo - M...

Siena - site specific

La Veronal (ES)

Praha 17:05 PONEC

Dance Trial of Courage

Jan Bárta & Zdenka Brungot Svíteková & Barbora Látalová (CZ)

accompanying program Praha
Praha 19:00 GHMP Colloredo - M...

Siena - site specific

La Veronal (ES)

Liberec 19:00 parčík Frýdlantská
Site-specific Free entry Liberec
Liberec 20:00 Kino Varšava
accompanying program Kino Varšava
Praha 17:00 GHMP Colloredo - M...

Siena - site specific

La Veronal (ES)

Hradec Králové 18:00 Malé náměstí
Site-specific Free entry Hradec Králové
Praha 19:00 GHMP Colloredo - M...

Siena - site specific

La Veronal (ES)

Praha 17:00 Forum Karlín
main program Praha
Praha 20:00 Forum Karlín
main program Praha