Toto je testovací zpráva

Anotace:

Uri Shafir (IL): Somewhere in The Now

Somewhere in The Now je představením pro dva tanečníky a jednoho audiovizuálního umělce. Co se odehrává v živém představení skutečně naživo? Co je realita a co fikce? Tři muži a osm televizních obrazovek se pohybují po jevišti za zvuků hudby Ennio Morriconeho a vytvářejí nový prostor – krajinu, jež umožňuje ve stejnou chvíli pozorování zvenčí i zevnitř.

Co se děje právě teď, v tento okamžik? Co vlastně znamená Tady a Teď? To jsou otázky, na které si odpověď hledá každý divák sám. Talentovaný tvůrce patří k certifikovaným učitelům Gaga, po několika letech v Naharinově Batsheva Ensemble či spolupráci s Yasmeen Godder se vydal vlastní cestou a sklízí uznání. 

 

Mr. Gaga

Excelentní dokumentární dílo z dílny izraelské produkce Heymann Brothers, které představuje život a tvorbu choreografa Ohada Naharina zcela unikátním způsobem.

Biografie

Uri Shafir (IL)

Uri Shafir absolvoval MASPA (Kibbutz Ga’aton Dance Workshop) a stal se členem Naharinovy juniorské skupiny Batsheva Ensemble. Začal spolupráci s Yasmeen Godder a dalšími špičkovými izraelskými choreografy a zároveň již od roku 2009 tvoří vlastní díla. Je kvalifikovaným pedagogem Gaga, Naharinova pohybového jazyka a vede Gaga workshopy po celém světě.

 

Ohad Naharin

Ohad Naharin je jedním z nejvýznamnějších světových choreografů. Jeho tvorba zásadně ovlivňuje vývoj současného tance. Je zároveň tvůrcem, univerzální taneční Gaga techniky, pohybového systému, který rozvíjí jak pro špičkové tanečníky, tak laiky a je i významnou terapeutickou metodou pro osoby s různým onemocněním a postižením.

Dětství prožil Naharin s rodiči v kibucu, což významně formovalo jeho hodnoty a postoje. Pro profesionální taneční dráhu se rozhodl až ve dvaadvaceti letech a stal se členem Batsheva Dance Company, kde se setkal s legendární Marthou Graham. Stal se jejím oblíbencem, a tak se ocitl v New Yorku, kde poté deset let žil a pracoval.

Velkou oporou mu byla jeho žena Mary Kajiwara, která mu pomohla vybudovat soubor Ohad Naharin Dance Company. Šéfem a choreografem slavné Batsheva Dance Company se stal v roce 1990.

Naharin je i hudebně nadán – je osobitým zpěvákem, multiinstrumentalistou a skladatelem. Založil rockovou skupinu Tractor’s Revenge a pro některá taneční díla složil hudbu pod pseudonymem Maxim Warrat.

Naharin vedle choreografické práce pro svůj soubor Batsheva Dance Company inscenuje po celém světě. V Česku má na repertoáru jeho díla soubor 420PEOPLE, Národní divadlo Praha a Moravskoslezské divadlo Ostrava. Jeho soubor několikrát vystoupil v hlavním programu Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA.